Choď na obsah Choď na menu
 


Vyliaty potok - zastávka Dendis

12. 7. 2017

Dobrovoľní Hasiči z Oravskej Lesnej v noci 11.7. 2017 nespali

Prírodný živel zasiahol Oravskú Lesnú ešte pred polnocou v podobe silnej búrky a prívalového dažďa sprevádzaného nárazovým vetrom.

Hasiči už vedeli, že ich budú ľudia z dediny potrebovať, a tak sa aj stalo. Poplach bol vyhlásený o 00:19 po polnoci do miestnej časti Pribišská – zastávka Dendis.

Z Grúňa sa začala valiť voda, ktorú si pamätajú možno tí skôr narodený. Skruže popod cestu už nestačili a nanešťastie sa ešte aj upchali a voda si našla cestu ponad skruže, brala so sebou aj asfaltový koberec, ktorý po častiach nahlodávala, pokračovala cez hlavnú cestu rovno do záhrad a tam brala zemiaky, cibuľu, mrkvu a všetko čo jej prišlo do cesty.

Upchaté skruže sa snažil uvoľniť bager, no nepodarilo sa mu to, tak dobrovoľní Hasiči použili protipovodňový vak a vodu usmernili do šachty popod hlavnú cestu. So živlom hasiči bojovali asi do 03:30 hod. ráno, kedy sa voda z kopcov už prestala tak intenzívne valiť.

No o 06:30 živel udrel znova plnou silou. Tentoraz bager prekopal cestu v strede, kde našiel neupchatú skruž a vodu usmernil do nej popod cestu. Potom už nebolo treba ani protipovodňový vak.

Okrem toho Dobrovoľní hasiči poskytli čerpadlá na čerpanie vody z dvorov a pivníc.

Toto bol len jeden príbeh noci 11.07.2017

 

                                                                                            Rudolf Brisuda

                                                                              predseda DHZO Oravská Lesná